Analiza likova

Analiziranje likova iz kinematografije/knjige

Filmoljupci navalite
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24859
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

To se slažem. Te koncepte je pogodio ali više sam mislio ekonomski gledano. Nekako mi se čini da bi se Okeanija sama od sebe urušila bez obzira na totalitarizam s obzirom koliko resursa troše u prazno na uništavanje podataka i izmjene.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Drago mi je što je tema aktivna, iako ste vi svetlosnim godinama ispred mene. Što bi rekla stara fraza "You learn something new everyday" 😁

Javljam vam se kad budem hteo nešto da čitam, to definitivno :D
You leave when you think it's time
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7033
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la crocop97 »

Maki je napisao/la: 03 svi 2022, 18:03 To se slažem. Te koncepte je pogodio ali više sam mislio ekonomski gledano. Nekako mi se čini da bi se Okeanija sama od sebe urušila bez obzira na totalitarizam s obzirom koliko resursa troše u prazno na uništavanje podataka i izmjene.
To je otprilike Huxley i napisao Orwellu u pismu, Huxley je bio njegov učitelj francuskog i Orwella je zanimalo njegovo mišljenje. Ovdje je to pismo u cjelini:
https://cognitive-liberty.online/orwell-versus-huxley/
slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Da li je raskoljnikov kriv ili ne?

Raskoljnikov je protagonista dela „Zločin i kazna“ Fjodora Dostojevskog. Samo delo spada u sam vrh Ruske knnjiževnosti i samim tim u vrh svetske književnosti.
Raskoljnikov je student prava u Sankt Peterburgu sredinom 19. veka. On je ambiciozan, ali živi u bedi, koja ga odvaja od vipih ciljeva. Živi u sistemu u kojem se društvo deli na staleže, koji su uzrokovani finansijskoj moći čoveka ili porodice. U Sankt Peterburgu živi i Aljona Ivanovna, žena koja je kontroverzna jer je lihvar i izrabljuje ljude zelenašenjem. Raskoljnikov rešava da ubije i opljačka tu staricu. Tim ubistvom rešava svoje finansijske probleme, ali to smatra i etičkim činom gde on uzima zakon u svoje ruke i spašava sve ljude koji su izrabljivani od strane Aljone. Cela poenta oko pitanja „Da li je kriv“ je kasnije od strane Dostojevskog objašnjena kroz kajanje Raskoljnikova, ali moramo proći kroz sve tačke da vidimo da li je to istina. Sa zakonskog akta je apsolutno kriv, ali pogled sa moralne strane je drugačiji, jer subjekt sam formira moral, koji zavisi od subjektiviteta.

Pogled koji vidimo kroz roman
Kao što je već rečeno, Raskoljnikov je ubio staricu i uzeo joj novac. Time odmah rešava svoje finansijske probleme i staje na noge. Kroz ceo roman možemo primetiti promenu Raskoljnikovih uverenja u to što je počinio. U početku je ubeđivao sebe da je to što je uradio moralni čin, jer je ubio ženu koja je izrabljivala ljude i koja je indirektno po tom pitanju bila kriminalac. Smatrao je da je spasio mnoge ljude. Tu je izneo svoju egzistencijalističku stranu gde ne odbacuje same zakone kao one koji su potrebni da ljude poput Aljone kazne za njena dela, nego i samog Boga.. Tu Dostojevski postavlja logičku pretpostavku – Ako Boga nema (Ako je verovati Raskoljnikovu), onda je sve dopušteno, pa i ubistvo.
Ono što je uništilo Raskoljnikova nije ni sud, ni policija, ni odnosi sa porodicom već njegova savest. Samog sebe je preispitivao oko toga da li je njegovo delo opravdano ili ne – sa etičke strane. Mnogo ga je izjedao njegov zločin. Sanjao je čoveka koji mu je na ulici rekao „UBICO!“. Kasnije se predao, otišao u zatvor. Nikad nije rekao svojoj majci da je otišao u zatvor. Rekao joj je da je otišao na granicu Rusije da bi postigao nešto u životu. Dobio je 8 godina zatvora. U zatvoru je dostigao pravo moralno preobraženje. Počeo je da se druži sa drugima i prevladao je svoju traumu koju je imao povodom zločina koji je počinio – prešao je preko toga. U svemu tome mu je pomogla njegova devojka Sonja, koja mu je često dolazila. U jednoj poseti joj je zagrlio kolena i plakao, pokazujući kajanje za svoje delo.

Jedan podatak koji želim da podelim je da sam veliki fan anime serijala. Ako ne znate šta je anime, to su animirane serije koje su pravljene u Japanu. Sama ciljna grupa su tinejdžeri, što dokazuje količina nasilja i krvi, povezana sa efektivnim i fascinantnim pričama. Celu ovu priču sam povezao sa mojim omiljenim anime serijalom koji se zove „Beležnica Smrti“ (Eng. Death Note). Poveznica sa glavnim likom tog serijala i glavnim likom ovog romana otvara pitanje koja povezuje te dve priče.

Jagami Lajt
Jagami Lajt je tinejdžer koji je pronašao svesku smrti. Sama sveska ima moć da ubije bilo koga čije ime i lik korisnik sveske zna. Sam Lajt je jedan asocijalni genije koji je tu pronašao novi cilj u životu. Želeo je da očisti svet od zla, da stvori novi svet. Da postane Bog novog sveta, pod imenom Kira. Sam Kira se najčešće bazirao na kriminalce. Na putu je ubijao i neke nevine ljude, pravdajući to svojim ciljem da postane Bog. U celom tom serijalu vidimo da je Lajt samog sebe zavarao da je Bog. Pred kraj je ubijen od strane Boga smrti. Njegovi motivi i ciljevi i njihova paralela sa Raskoljnikovim i njegovim delom postavlja jedno pitanje koje se tiče morala a to je?

Da li je ubijanje kriminalca opravdan zločin ili pokušaj da počinioc zavara sebe da je uradio nešto pravedno?
Ubistvo po definiciji znači oduzimanje života drugom čoveku. Može se koristiti i latinski termin homicid koja se izdvaja po rečima homo (Čovek) i cid (Iseći). Ubistvo se tretira kao teško krivično telo po zakonskim aktima i tretira se po određenim stepenima.
Po čemu je tačno ubistvo loš akt po etičkom pogledu na to? Niko od nas nije dobio pravo ni od koga da oduzima nečiji život, bez obzira kakav on bio. Mi nismo sprovodioci zakona i samim tim nemamo moć da postupamo po njemu. Problem nastaje kada sistem zakaže, pa onda običan čovek mora da uzme zakon u svoje ruke. To običnim ljudima izgleda kao dobra opcija, ali nije nešto čega se treba pridržavati i ono još gore, ne treba zloupotrebljavati to.
Imamo danas razne slučajeve gde običan čovek ubija kriminalce. Često to proizilazi iz ucene koja kasnije počiniocu stvori psihičku traumu gde je njemu u glavi jedino osveta. Sa psihološke strane gledišta je to apsolutno legitimno za uzrok čina. Ono što odvaja Raskoljnikova od ovakvih slučajeva je što je on u celoj ovoj situaciji onaj koji nije imao previše tačaka sa Aljonom – nije bio izrabljivan ni mučen, niti je pozajmljivao novac. Njegov čin on opravdava delima koja je Aljona počinila nad drugima, što baš ne čini Raskoljnikovo ubistvo legitimnim.

Zaključak:
Raskoljnikov je kriv i sa etičke i sa zakonske strane. Sam Dostojevski je predstavio kajanje kao sam odgovor na pitanje – Da li je kriv ili ne? Pokazao je da je Raskoljnikov shvatio šta je uradio i svoju krivicu u svemu tome. Uništila ga je njegova savest, ali ga je istovremeno i spasila, jer je u zatvoru doživeo moralno preobraženje i prošao je svoje „Čistilište“.
Ovo sam napisao za odgovaranje iz srpskog. Nadam se da vam se dopada :)
You leave when you think it's time
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24859
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Koliko se sjećam Raskoljnikov ubije i nedužnu sestru od babe.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

To je tacno, ali sam hteo da moje izlaganje u celosti bude o glavnom ubistvu.
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17574
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: 🇧🇦
O meni: Ruthless.
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

To sam imao za lektiru ali fakat nisam imao živaca čitati.
🤔🤔🤔❓️❓️❓️
Avatar
crocop97
Rank 11
Rank 11
Postovi: 7033
Pridružen/a: 21 stu 2016, 14:00
7
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la crocop97 »

Maki je napisao/la: 10 svi 2022, 22:34 Koliko se sjećam Raskoljnikov ubije i nedužnu sestru od babe.
Nju je ubio neplanirano, zatekla se na krivom mjestu u krivo vrijeme,plan je bio maknit babu lihvarku pa i nije ključno za raspravu. Možeš reć da ne bi ni bilo potrebe za ubojstvom svjedoka da je zakon skrojen na drugačijem načelu po kojem bi to "društveno korisno" ubojstvo bilo opravdano i Raskoljnjikov ne bi napravio ništa kažnjivo, koliko god etički bilo krivo
slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Dynamite 7 je napisao/la: 11 svi 2022, 00:06 To sam imao za lektiru ali fakat nisam imao živaca čitati.
Nadam se da ti se ovo dopalo :)
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17574
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: 🇧🇦
O meni: Ruthless.
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Tvoje analize su uvijek dobre :D :handgestures-thumbupleft: . Ma znam i ja priču otprilike ali nisam čitao detaljno. Ovo tvoje je vrh vidim ono najbitnije za priču a nije predugo.
🤔🤔🤔❓️❓️❓️
Avatar
The A-Lister (B.L.)
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17780
Pridružen/a: 01 tra 2020, 19:11
4
Lokacija: ZeGej
O meni: Mali od skandala. Osnivač ŠAS-a. Student Poslovne ekonomije. Baby Lasagna stan. Pobjednik Dnore 2025.

🇺🇦🇵🇸🇦🇲
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la The A-Lister (B.L.) »

Dynamite 7 je napisao/la: 11 svi 2022, 00:06 To sam imao za lektiru ali fakat nisam imao živaca čitati.
Također, kratki sadržaj spašava živote :lol:

Slažem se sa zaključkom.
Avatar
Maki
Rank 13
Rank 13
Postovi: 24859
Pridružen/a: 09 stu 2018, 15:24
5
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Maki »

Zločin i kazna mi je bio prejak roman za lektiru i pročitao sam ga za neka 3 dana. Anu Karenjinu nisam došao dalje od negdje 100te strane i odustao.
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Maki je napisao/la: 11 svi 2022, 10:34 Zločin i kazna mi je bio prejak roman za lektiru i pročitao sam ga za neka 3 dana. Anu Karenjinu nisam došao dalje od negdje 100te strane i odustao.
Pravo pitanje je kako si uspeo toliki roman da procitas za tri dana 😂😁
You leave when you think it's time
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58314
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Online

Re: Analiza likova

Post Postao/la Sherpa »

pa nije baš tolika, a kada je knjiga dobra i kada te uvuče, to brzo ide.
slika
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Bol je jedna od najtežih stvari koja se može desiti čoveku. Čovek kao takav može doživeti bol na razne načine - Fizička kroz povrede, duhovna kroz uvrede i psihička kroz traume. Bol nažalost ume da promeni čoveka i kao takvog ga često zna baciti na ivicu provalije. Odatle on sam bira - ili će skočiti ili se okrenuti. Uvek je to bio težak odabir, jer čovek hladne glave i čovek koji je povređen su potpuno različite ličnosti i samim tim su njihovi pogledi na svet drugačiji. Lik iz moje današnje analize je ceo svoj život okružio oko reči bol, čak je i ime dao po tome.

Nagato - Kada bol promeni čoveka

Obećao sam broj o Nagatu kad sam pričao o Jiraiyi, pa evo i Nagata, tj. Paina. Koliko je uvek bilo teško govoriti o ovom liku. Čovek koji je bio "Onaj izabrani". Koji je u trenutku imao sve i izgubio sve. Koji je svoj cilj da sprovede mir u svetu sprovodio ekstremnim metodama. Javni vođa akatsukia, uz to da se prikriveni vođa (Tobi) nije deklarisao kao takav, ali je ipak vukao konce iza cele te priče. Čovek koji je sebe nazvao Bogom koji će zaštititi sve koji žele mir. Pitanje je kako je Nagato došao od malog dečaka do čoveka koji će promeniti priču animea, koji će pokazati svoju ideju mira, koji će izgraditi ideologiju ispred koje će mnogi ustuknuti? U ovom broju odrađujemo to.

Samu Nagatovu kompletnu priču nažalost saznajemo tek na kraju. Nagato je bio u selu kiše. Samo selo je odisalo tmurnom atmosferom, baš zbog te kiše i sivih oblaka koji su je nadgledali odozgo. Selo skriveno u kiši je bilo između država i kao takvo je bilo idealno mesto za bitku - klasično izbegavanje bitke na svom tlu i neutralni teren. Nagato je bio klinac u kojeg je Madara usadio svoj Rinnegan. Pitate se zašto? Nagato je bio član Uzumaki klana (isti klan kojem je pripadao Naruto), a klan Uzumaki je bio poznat po tome što je imao ogromne rezerve čakre i kao takvi su mogli da odrade mnogo tehnika sa najjačom očnom tehnikom. Videvši to, upali su neki vojnici, a otac koji je hteo da ih upozori da ne prilaze njegovom sinu je bio ubijen. U isto vreme su ubili Nagatovu majku i to pred njim. Nagato tu prvi put koristi svoj Rinnegan i pobije sve vojnike. Kasnije besciljno tumara selom kiše u potrazi za hranom. Problem je bio što se u tom trenutku vodio veliki nindža rat i svi su pravili rezerve hrane, koju nisu hteli da dele sa drugima, pogotovo ne sa strancima. Tu Nagato nalazi jednog psa, koji će mu biti prijatelj na ovom putovanju. Na njegovu sreću, to neće biti jedini njegov prijatelj. Ubrzo nakon toga ga pronalaze Konnan i Yahiko. Oni mu pomažu i daju mu hranu, koju on nesebično deli sa svojim psom. Tu oni kradu hranu na pijaci. Ubrzo nova tragedija pogađa Nagata - U borbi vojske sela lišća i vođe sela kiše Hanza u eksploziji biva ubijen njegov pas. Njegov saputnik kroz težak period. Ubrzo generali vojske sela lišća - Jiraiya, Orochimaru i Tsunade pronalaze ovu decu. Jiraiya odmah uzima da ih trenira. Kroz ceo ovaj put Nagato sluša Yahika i njegovu ideju o miru u svetu. Shvata da mu je to životni cilj. Sam Jiraiya je trenirao sve troje, ali je bio najviše fasciniran Nagatom, baš zbog Rinnegana, koji mu je pomogao da brzo uči tehnike. Jiraiya određuje Nagata za svog odabranog učenika. Nažalost, pervy sage mora da ode zbog ratnih obaveza, a Nagato zajedno sa Yahikom i Konnan formira Akatsuki. U svom putu za svetski mir nailaze na čoveka koji im se predstavlja kao Madara Uchiha. Predlaže svoju ideju tehnike Infinite Tsukoyomi. Yahiko kao vođa to odbija, ali se u međuvremenu dešava nešto drastično - Hanzo otima Konnan i naređuje Nagatu da ubije Yahika ili će on ubiti Konnan. Yahiko se baca na Nagatov kunai i tu Nagato ponovo koristi svoj Rinnegan. Tu se Nagatov karakter drastično menja. Više nije onaj lik koji će stajati sa strane. Tu nastaje Pain. On za selo kiše nije bio diktator, ni tiranin. On je za njih bio Bog. Tu je delimično ostvario svoj cilj - Pain je bio Bog i mir je bio uspostavljen. Samo što Nagato nije igrao po pravilima, već po rezultatima. Nije bilo bitno koliko će ljudi poginuti, niti kolika će šteta biti. Bilo je bitno samo uspostaviti svoj cilj. Sam Nagato je bio otelotvorenje boli i imao je stav "Ako ne osetiš bol, kako možeš da je razumeš".

Tu dolazi do jedne od najboljih i najznačajnijih borbi u Narutu. Borba između Paina i Naruta. Ne po animaciji, nego po priči iza svega. Pain je znao za Naruta zbog Kurame i Jiraiye koji mu je bio mentor. Sama činjenica da je Jiraiyu ubio njegov učenik u Narutu budi osećanje bola. Jiraiya je obojici bio očinska figura, pa je Narutu ovaj gubitak bio srceparajuć. Dolazak Paina u Konohu je bio zastrašujuć. Jedan čovek je uništio celo selo, uključujući jake borce poput Kakashija. Painov govor o ciklusu bola je njegov najznačajniji i najbolji. Pokazao je Narutu ciklus boli i mržnje koji nikada neće prestati. Naruto kao klasični heroj je uspeo da izbegne taj ciklus i zaustavio je beskonačnu mržnju. Čoveka koji je ceo život gradio na bazi Boga kroz mnoge žrtve je bacio na kolena svojim govorom. Nakon dužeg razgovora, Nagato je bio ubeđen da je Naruto taj koji će doneti mir. Cela njegova bol ne naprosto nestala. Ono o čemu nisam pričao je ceo ciklus gde su svi negativci zapravo ispali marionete. Nagato je mogao da bude puno bolji da su se neke stvari drugačije odigrale. Završio je kao kul lik. O War arcu neću da pričam, jer tu nema toliko uticaja.

Zaključak:
Nagato je bio čovek koji je želeo da postane Bog. Sama ideja da čovek hoće da postane Bog je urađena u mnogo animea. Najlakši primer je Light Yagami. Za razliku od Lighta, Pain je čovek koji je svojim iskustvima došao do svog cilja. Bio je ubeđen u svoju ideologiju, sve dok nije sreo čoveka koji ga je ubedio u suprotno - Naruto. Pain arc će ostati najbolji arc Shippudena. Cementirao je ultra dobrog negativca i temelje za kasnije sukobe.
You leave when you think it's time
Odgovori