Analiza likova

Analiziranje likova iz kinematografije/knjige

Filmoljupci navalite
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17574
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: 🇧🇦
O meni: Ruthless.
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Slava mu udarila u glavu :mrgreen: .
🤔🤔🤔❓️❓️❓️
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »



Evo i čuvenog Painovog govora o ciklusu mržnje. Perfektno.
You leave when you think it's time
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Napisao sam sastav za maturski rad. Nazalost, ta tema nije izabrana, ali bih voleo da je ostavim ovde da vidite kako bi to izgledalo :)

Osuđen bez krivice

Sam pojam egzistencijalizma I pitanja “Koja je svrha postojanja čoveka“ proizilazi iz filozofije egzistencijalizma. Ta filozofija tvrdi da egzistencija prethodi esenciji, tj. Negiranje determinizma. U današnjem kapitalističkom društvu je nemoguće ostvariti esenciju egzistencije jer je individualnost sputana društvenim konvencijama koje stvaraju bezličnog čoveka. Mnogi učeni ljudi su pripadali ovom pravcu, uključujući: Sirena Kjerkegora, Fridriha Ničea, Žan-Pola Sartra, Fjodora Dostojevskog i mnogih drugih. Žan-Pol Sartr je kasnije izumeo nešto što će se nazvati ateistički egzistencijalizam. To podrazumeva i dalje da egzistencija prethodi esenciji, uz dodatak da se odbacuje Bog kao pristup (Bivstvovanje radi bivstvovanja, prisutnost prisutnoga, kako god ga ko naziva). Alber Kami u svom magnum opusu „Stranac“ prenosi svoju ideju kroz svog protagonistu, Mersooa sa tačke gledišta da je njegova apatičnost prouzrokovana licemerjem tadašnjeg sveta.
Kada se razgovara o Mersoou, nezaobilazan je egzistencijalizam. Problem oko odgovora na pitanje „Koja je svrha postojanja individue u ovom društvu“ je protkan kroz ovo delo. Ceo ljudski život se svede na repetativni rad istih stvari do iznemoglosti. Čovek kao društveno biće nema aspiracije za napretkom i kao takav često ume da postane samo još jedan u masi ljudi, sve dok mu se ne ukaže prilika za nečim novim, ali čak i tad može doći do odbijanja novih stvari, radi „mirnog života“. Mersoo je prototip osobe za koju se može reći da savršeno pogoduje za kapitalistički sistem i za same upravljače – osoba bez aspiracije za uspehom i penjanjem na društvenoj i poslovnoj lestvici, osoba sa flegmatičnim stavovima u životu, koja nema osećanja za posao, brak i porodicu. Osoba koja ćuti i radi je nešto što oni sa viših pozicija žele da budemo. Cela ta priča me neodoljivo podseća na sistem koji se dešava u romanu Džordža Orvela „1984.“ u kojoj se opisuje takva distopija u kojoj ljudi daju državi mogućnost da razmišlja za njih i gde postoji intenzivan kult ličnosti jer su ljudi bezlični i imaju samo jedan cilj – da postoje. Sam roman ima malo bitnih likova, koji su tu da nam priblže Mersoov karakter – Marija je tu da bismo videli Mersoov stav prema braku i porodici, Rejmon je tu da vidimo sav apsurd ovog romana. Te dve osobe su uveliko obeležile Mersoov karakter, ono što je on zapravo. Uvek je bilo dikusije da li je Mersoo moralni nihilista ili ateistički egzistencijalista. Uvek su postojale i postojaće filozofske rasprave na tu temu, a sve to zavisi od subjektivnog pogleda na to. Mersoo je kroz ceo roman bio jasan pokazatelj običnog čoveka koji ima drugačije stavove od drugih ljudi, koji su bili grozni i puni osuda za takvo ponašanje. Da, ubistvo Arapina je nešto što treba osuditi, ali njegove stavove o smrti bližnjeg i braku ne treba. Čovek kao individua mora stvoriti svoje mišljenje, koje ne zavisi od mišljenja drugih. Mersoo je bio drugačiji, ali to nisu želeli da prihvate. Njega za to nije bilo briga. Prosto je živeo svoj život i nije razmišljao o tome. Odnosi između Marije i Mersooa su nešto što treba posebno proučavati, jer gledamo osobe potpuno suprotnih mišljenja. Marija je osoba koja je zaljubeljena u Mersooa i spremna je da se uda za njega. Verovala je da je Mersoo prava osoba sa kojim bi ona mogla da započne porodicu, no očigledno je da je Mersoo bio drugačijeg stava. Kroz celu njihovu interakciju u romanu možemo videti da Mersoo ne pokazuje trunku nežnosti prema Mariji, kao da je ona samo njegova stvar, a ne njegov partner. Na propoziciju braka odgovara „Kako ti želiš“ čime dokazuje svoju flegmatičnost prema osnovnim stvarima koje čine jednog običnog čoveka. Kroz celu svoju životnu avanturu upoznaje Rejmona kroz jednu bizarnu situaciju. On se svađao sa jednom devojkom I tu ju je pretukao. Tu je Rejmon upao u sukob sa Arapima oko toga I na kraju dogovara tuču sa tim Arapinom. Pre tuče daje Mersoou pištolj da ne bi ubio Arapina I da bi to bila fer borba. Na kraju ta borba ne ispada baš fer, jer Arapin nožem povređuje Rejmona, kojeg odvode kući da mu saniraju rane. Mersoo odlazi u šetnju plažom I nailazi na Arapina. Ovaj vadi nož. Refleksija sunca se odbija Mersoou u oči, na šta ovaj vadi pištolj I puca Arapina 4 puta. Sam apsurd je u tome što Mersoo čini ono zbog čega je Rejmon Mersoou dao pištolj. Tu Mersooa hapse. Tu sledi suđenje Mersoou, ali to nije obično suđenje. Tu se sudi Mersoou kao osobi, što pokazuje groznu atmosferu koju društvo ima prema nečemu drugačijem I novom. Problem koje današnje društvo ima je kompletno licemerje. Sve što oni danas rade je nekad bilo isto tako osuđivano I niko se ne Trudi da prekine taj ciklus osude prema nečem novom. Čovek treba da gradi svoje mišljenje I stavove prema svojim principima, koji mu nisu nametnuti od strane nekog drugog. U redu je osuditi Mersooa za ubistvo. To je neizbrisiv zločin koji nije za oproštaj, no osuđivanje njegovih stavova I konkretne hladnokrvnosti je grozna stvar. Presuda je bila jako brutalna – smrtna kazna. Tokom celog boravka u zatvoru mu je najbitnija interakcija sa sveštenikom. Cela priča između Mersooa I sveštenika je prikriveni sukob ateističkog egzistencijalizma i teizma kao dve suprotne strane verskih ideologija. Sveštenik je pokušavao svoje ideje da prenese Mersoou, da ga “prizove pameti” I da ga pozove da se okrene Bogu. Problem je što je to sve suprotno od onog u šta Mersoo veruje. Tu on pobesni i dere se na sveštenika, koji pokunjen odlazi, jer nije uspeo da prizove Mersooa pameti. Sam Mersoo je tu shvatio da njegov život nema smisla I tu isti završava.

Alber Kami je neko ko je svoju ideju ateističkog egzistencijalizma perfektno preneo na papir kroz protagonist svog najboljeg dela. Mersoo je jedan neshvaćeni karakter koji je naišao na licemerje tadašnjeg sveta. Kompleksnost lika se ne može shvatiti ako se ne istraži egzistencijalizam kao pojava. Svakako preporuka da se istraže umetnici poput Kamija, Ničea I Kjerkegora. Ako planirate da čitate Kamija, ovo treba biti prvi korak u istraživanju, s obzirom da je to njegov magnum opus.
You leave when you think it's time
Avatar
Dynamite 7
Rank 13
Rank 13
Postovi: 17574
Pridružen/a: 05 kol 2020, 19:12
3
Lokacija: 🇧🇦
O meni: Ruthless.
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Dynamite 7 »

Podrška Mersoo brate 💪😂.
🤔🤔🤔❓️❓️❓️
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Hvala @Maki :)
You leave when you think it's time
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Long time, no writing!

Frieza - U redu majmuni, zavrsavajte svoja majmunska posla!

Kada smo kao klinci/odrasli gledali Dragon Ball Z kroz Saiyan i Namek sagu, uvek se pricalo o gospodaru Frizi, kao nekakvom mastermindu univerzuma. Imali smo predstavu da je on neko iza zavese ko sve naredjuje. Dolazak Sajanaca na zemlju - naredio Frieza, dolazak na Namek - naredio Frieza, Ginju snage - Frizin odred. Sve je tako delovalo, a na kraju smo i upoznali samog Friezu. Sama poenta njegovog lika je to da je susta suprotnost Gokuu, koji je savrseno dobar, pa ocekujemo da je cisto zlo. Kao takav je mrzeo Sajance kao najgori sljam, a na kraju im je unistio planetu i sam je pokretac cele price. Podelicu ovu pricu u dva dela: prvi je njegova vrsta, drugi je on sam i njegov karakter.

Frieza's race/Acrosians

Akrosijanci su posebna vrsta, sa ogromnim potencijalom. Samim rodjenjem su veoma snazni, pa tako deluju da su predodredjeni za upravljanjem univerzumom. Sama rasa je vise zagrizena za biznis, nego za samu borbu. Do nje dolazi samo kad im se ukaze nepostovanje. Na prvo pojavljivanje je izgledao ne toliko jak, koliko je bio. Shonen anime kultura cesto ume da nam prikaze da velicina borca nije bitna. To se videlo na Vegeti i Nappi, gde je bila pretpostavka da je Nappa snazniji. To je isto bilo sa Friezom i King Coldom. Sto se tice potencijala - Goku je trenirao ceo zivot, sto je Frieza dostigao za 4 meseca. Tu je rupa od strane Torijame, jer nije realan period da se to uradi. Pre sam mislio da Frieza moze da dostigne Beerusa, ali je sam izjavio da bi ga Goku i Vegeta pobedili, bez obzira koliko snazan bio. Recimo da ima potencijala vise nego Sajanci, ali ima i zaustavnu tacku.

Karakter

Frieza je najbolji negativac u Zmajevoj kugli. To ne govori puno, jer su ostali realni krs, ali se on izdvaja jer je zapravo dobro napisan lik. Kao masterming univerzuma je veoma arogantan i narcisoidan. Cesto ume o sebi sve najlepse, da je on najjaci, da je najsposobniji. Sam half grin smesak govori da se radi o sadisti koji jedva ceka nekog da se izivljava nad njim. Ceo run negativca Vegete se ne bi desio, da ga Frieza nije tretirao kao najgori sljam. Vegeta je imao srecu sto je upoznao Gokua i dosao na zemlju, jer mu se tu karatker popravio i shvatio je da mora postati jaci da bi pobedio Frizu. Vegetin karakter ce ostati sjeban ako se zavrsi anime, a on nijednom ne ubije Frizu. Cela njegova licnost tokom Z serijala se vrtela oko toga. Da se vratim na Frizu. To je osoba koja ce te ubiti i onda govoriti "ha, umri glupi insektu". Naslov je napisan tako jer je smatrao Sajance bezvrednim majmunima koji ce zavrsavati prljav posao za njega. Samo unistenje planete Vegete je ucinio uz naredbu Beerusa, a i sam se plasio njihovog napretka u buducnosti. Nadam se da Frieza nece poci prethodnim negativcima i postati dobar. To bi islo skroz kontra njegovog lika, sto se ne moze reci za Pikola i slicne, koji su ipak kasnije ziveli pod drugim okolnostima. Sto se mene tice, ako postoji osoba koja bi mogla da zameni Beerusa kao Bog unistenja, to je Frieza. Kao jedini od svoje vrste iz svog univerzuma, nema cega da se odrekne, dok mu ubijanje nije problem. Dobra stvar je sto, ako bi krenuo da divlja, Whis bi lagano resio problem. Videlo smo u bitci Bogova da je patosirao Beerusa jednim udarcem, pa bi to bio slucaj i sa Friezom. Andjeli su snazniji nego sto mislite. Eh sad, postoje price o Frizinom sinu, Kurizi, ali se nadam da to nece okrenuti Friezu u dobrog lika, iz gore navedenih razloga. Kasnije u superu su ga vratili i oziveli pri kraju turnira, pa ce biti zanimljivo videti u kojem smeru ide.

End
You leave when you think it's time
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Najava buducih projekata

Nebojsa Covic - Koordinator kradje

Zvezdan Terzic - Poslovni neuspeh

Aleksandar Vucic - Nizi Bankarski Cinovnik na poziciji Autokrate

Zeljko Mitrovic - TV Reklama Nemorala
You leave when you think it's time
ante
Rank 11
Rank 11
Postovi: 5448
Pridružen/a: 06 ožu 2017, 15:23
7
Lokacija: Odžak, BiH
O meni: Spiritualni lider JAS-a
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la ante »

Svi čekamo Vučića

Hoće li biti sendviča?
slika
Avatar
Markovic619
Rank 13
Rank 13
Postovi: 10408
Pridružen/a: 20 lip 2019, 23:14
4
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Markovic619 »

:RomanReignsCinemaMeme: :D
Avatar
Master of darkness
Rank 12
Rank 12
Postovi: 7670
Pridružen/a: 08 vel 2019, 14:43
5
Lokacija: Negde u beskraju
O meni: Istraživač filozofije egzistencijalizma
4x Član meseca
Budući pisac
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Master of darkness »

Markovic619 je napisao/la: 04 ožu 2024, 20:56 :RomanReignsCinemaMeme: :D
Drago mi je da jedva cekas :D
You leave when you think it's time
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9321
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la KOMANIA »

Master of darkness je napisao/la: 04 ožu 2024, 20:53 Najava buducih projekata

Nebojsa Covic - Koordinator kradje

Zvezdan Terzic - Poslovni neuspeh

Aleksandar Vucic - Nizi Bankarski Cinovnik na poziciji Autokrate

Zeljko Mitrovic - TV Reklama Nemorala


Pazi što i Koštunica u intru... :lol:
slika
Avatar
Jabuchillo
Rank 5
Rank 5
Postovi: 117
Pridružen/a: 14 tra 2024, 20:06
O meni: A chance to send the Thunder home, Lillard long range three, IN, IT'S GOOD, AT THE BUZZER, DAMIAN LILLARD
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Jabuchillo »

Gingka Hagane

Gingka je protagonist Beyblade Metal Series. Najlakše ga je opisati kao spoj Yugia i Jadena. Sa Jadenom dijeli veliku harizmu,pozitivnu energiju i nevjerovatan borbeni duh. Sa Yugiem dijeli plot armore,moć prijateljstva i posjedovanje legendarne moći (kod Yugia je to hiljadugodišnja zagonetka, a kod Gingke je to Storm/Galaxy Pegasus). Još jedna stvar koju dijeli sa Yugiem je nadrealna pobjeda na samom kraju serijala, Yugi je pobijedio faraona Atema, a Gingka je pobijedio Nemesisa Boga Uništenja, doduše pozajmivši moć svih bladera svijeta, ali svejedno nepotrebno overratovanje Gingke, kad je par epizoda ranije već napravljen perfektan kraj serijala. Gingka je već od prve epizode predstavljen kao sjajan blader i posjedovao je legendarni bey Storm Pegasus kojeg je naslijedio od svog oca (za kog je tad mislio da je mrtav). U prvoj epizodi se suočio sa Kyoyom (kasnije njegovim najvećim rivalom) koji je tada bio vođa lokalne bande Face Hunters, Kyoya ga je namamio na toranj gdje ima veliku prednost međutim Gingka ga je pobijedio što je prouzrokovalo raspad Face Huntersa. U narednim epizodama Gingka je nastavio da niže pobjede i djelovao je kao nepobjedivi John Cena type face. Zatim je došao na red novi meč protiv Kyoye, koji sada sarađuje sa Dark Nebula organizacijom (najozloglašenija organizacija u animeu) i koji se upravo vratio sa posebnog treninga gdje je rizikovao život boreći se sa vukovima. Kyoya je sada vidno jači nego u prvom duelu, međutim Gingka pobjeđuje zahvaljujući moći prijateljstva i nakon tog poraza Kyoya prekida saradnju sa Dark Nebulom. Zatim dolazi jedini trenutak u čitavom serijalu gdje vidimo Gingku punog negativnih emocija. To je borba sa Ryugom (najmoćniji blader ikad,član Dark Nebula organizacije i čovjek koji je "ubio" Gingkinog oca). Gingka u tu borbu ulazi pun mržnje i bijesa što rezultira porazom. Nakon tog poraza Gingka napušta svoje prijatelje i odlazi u svoje selo. Tu se u njegovoj glavi odvija flashback, saznajemo njegov backstory, prisjeća se "smrti" svog oca koji je pokušao da spriječi Ryugu da uzme Lightning L Drago (pored Gingkinog Storm Pegasusa, jedini drevni legendarni bey), međutim Ryuga ga je porazio i "ubio" tako što je srušio lavu na njega, a on je nekoliko trenutaka prije "smrti" stigao dati Storm Pegasusa Gingki. Tu dolazimo do razloga zašto se Gingka vratio u svoje selo, jer se u blizini sela nalazi jedna planina, i na vrhu te planine se nalazi papir na kom piše šta je suština Beybladea koji je napisao Gingkin otac i Gingka želi da postane što moćniji kako bi porazio Ryugu. Planina je veoma zahtjevna, ali Gingka dolazi do vrha i pronalazi papir, međutim razočaran je kad vidi da na papiru piše da je suština Beybladea borbeni duh. Ipak poslije nekog vremena više nije razočaran jer je shvatio da je njegov otac u pravu i da je izgubio od Ryuge zato što se borio kako ne treba to jest mržnjom umjesto da se borio kako treba to jest borbenim duhom. Dolazi na red Survival Battle, takmičenje gdje pobjednik može zahtjevati sve što poželi (Gingka je planirao zahtjevati hamburger). U finalu ostaju Gingka,Kyoya i Yu. Kyoya je primoran da se povuče zbog oštećenja na beyu, pa ostaju samo Gingka i Yu. Na moje veliko iznenađenje, Yu pobjeđuje, zatim će uslijediti još veće iznenađenje i ispostaviće se da je Yu član Dark Nebula organizacije i njegov zahtjev će biti da se napravi Battle Bladers turnir, to je turnir gdje bi učestvovali samo najbolji bladeri Japana. Razlog zašto to želi je zato što Lightning L Drago ima sposobnost da krade moć drugim beyovima pa Dark Nebula ima u planu da ukrade moć svim najboljim bladerima. Gingka jako brzo skuplja skoro dovoljno bodova da se kvalifikuje, međutim ulazi u borbu sa Phoenixom koji je jako snažan i surov, on pobjeđuje Gingku i uzima mu sve bodove. Gingki ostaje jako malo vremena da se kvalifikuje a mora da krene od nule, međutim uz pomoć prijatelja skuplja skoro dovoljno bodova da se kvalifikuje, ipak ostaje kratak za jako mali broj bodova. Međutim ponovo se pojavljuje Phoenix, dolazi do revanša između njega i Gingke, Gingka je ovaj put spreman i pobjeđuje, nakon pobjede Phoenix mu vraća sve bodove koje mu je prošli put uzeo i sada Gingka ima ekstremno mnogo bodova i prvi je na kvalifikacionoj listi. Počinje Battle Bladers, Gingka redom eliminiše sve Dark Nebula bladere. Prvo je pao Ryutaro,zatim Yu,zatim Reiji. Tako je došao do finala gdje ga čeka Ryuga koji je u međuvremenu pobijedio nekoliko Gingkinih prijatelja i poslao ih u komu, među njima je bio i Kyoya. Ta borba sa Ryugom je po meni najgora borba ikad, toliko overbookinga i svakakvih sranja, u toku borbe Lightning L Drago je potpuno preuzeo kontrolu nad Ryugom i pretvorio ga u čudovište, nakon velike borbe Gingka je pobijedio, Lightning L Drago je bio uništen, sve njegove žrtve su ustale iz kome, ali da kraj ne bude perfektno srećan, Storm Pegasus je nestao to jest ispario, Gingka je bio tužan jer je izgubio svoj bey ali ipak srećan jer je spasio svijet. Ovo je samo iz prve sezone, kasnije ću nastaviti za drugu i treću sezonu, jer mi je previše odjednom. Kad završim sa Gingkom, planiram uraditi analizu Kyoye i Ryuge. Za ostale likove ne vjerujem da ću raditi analizu, ali za ovu trojicu moram jer kao što su Federer,Nadal i Noksa Big 3 u tenisu, tako su Gingka,Ryuga i Kyoya Big 3 u Beybladeu
Avatar
Sherpa
Administrator
Administrator
Postovi: 58314
Pridružen/a: 21 stu 2016, 13:00
7
Lokacija: Zagreb
O meni: Urednik ProHrvanja i 227gaminga
Kontakt:
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la Sherpa »

Jabuko može savjet - klikni enter par puta, paragrafe je lakše čitati nego blokove teksta :)
slika
Avatar
KOMANIA
Rank 12
Rank 12
Postovi: 9321
Pridružen/a: 07 srp 2018, 08:21
5
Lokacija: Niška Banja, topla voda, za Nišlije živa zgoda!
O meni: „Za druge se navija, Partizan se voli!“ – Duško Radović
Status: Offline

Re: Analiza likova

Post Postao/la KOMANIA »

Sherpa je napisao/la: 19 tra 2024, 22:24 Jabuko može savjet - klikni enter par puta, paragrafe je lakše čitati nego blokove teksta :)
Ja mu to govorim i na Discordu, ali uzalud...

Naviknućeš... :D
slika
Odgovori